Zespół Górnego Otworu Klatki Piersiowej, nTOS, to jedna z najczęstszych chorób naczyniowo-nerwowych kończyn górnych. Choroba ta wywołana jest przez ucisk na struktury nerwowe i naczynia krwionośne w otworze górnym klatki piersiowej. Niestety, choroba ta jest często diagnozowana z opóźnieniem, co z kolei wpływa na trudność w leczeniu.
Przedstawiamy historię pacjentki, która zgłosiła się do naszego gabinetu z objawami nTOS i potwierdzonej diagnozie u lekarza ortopedy oraz neurochirurga. Pacjentka skarżyła się na drętwienie dłoni, sztywność i ograniczenie ruchów nadgarstka.
Po pierwszej wizycie udało się popracować nad obszarem ucisku nerwów oraz naczyń oraz dodatkowo nad sztywnością i ograniczeniem ruchów nadgarstka w następstwie zabiegu artroskopii nadgarstka.
Postawiona diagnoza zobowiązywała nas do podjęcia szybkiej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia pacjentce pełnej sprawności. Nasze podejście do leczenia nTOS obejmowało szereg działań, takich jak mobilizacja tkanek miękkich nad i pod obojczykiem, mobilizacja mięśni szyi, kręgosłupa piersiowego i szyjnego, pinoterapia oraz mobilizacja technikami narzędziowymi.
W przypadku sztywności i ograniczenia ruchów nadgarstka zastosowaliśmy również skuteczne metody leczenia, takie jak mobilizacje i manipulacje kości nadgarstka dłońmi, flossing, pinopresura blizn oraz igłoterapia przestrzeni stawowych.


Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod udało nam się przywrócić pacjentce pełną sprawność kończyny górnej oraz zredukować intensywność bólu. Wcześniej tak prozaiczna czynność jak sięgnięcie przedmiotów z górnych szafek lub półek nie było możliwe bez bólu i ryzyka drętwienia do sytuacji zagrożenia omdleniem. Drętwienie i parestezja zostały zminimalizowane już po 3-4 spotkaniach, a sztywny nadgarstek uległ poprawie, zwiększając zakres jego ruchów.
Przypadki takie, jak ten, pokazują, jak ważna jest wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie chorób naczyniowo-nerwowych kończyn górnych. Dzięki zastosowaniu skutecznych metod rehabilitacyjnych i terapeutycznych, pacjenci z nTOS mają szansę na pełną regenerację i powrót do normalnego funkcjonowania.
Jeśli więc odczuwasz drętwienie, ból lub sztywność kończyn górnych, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji.