CP Medica

Dietetyka kliniczna hormonalna

Zauważasz u siebie problemy z pamięcią i koncentracją, a w ciągu dnia dopada Cię silne zmęczenie? Odczuwasz zimno, niezwiązane z temperaturą otoczenia, trudności z wypróżnianiem lub nagły wzrost masy ciała? Marzysz o potomstwie, lecz dotyka Cię problem niepłodności?

Powyższe objawy często są konsekwencją zaburzonej gospodarki hormonalnej. Układ hormonalny wpływa na funkcjonowanie większości narządów organizmu. Odpowiada za produkcję i wydzielanie hormonów, tak aby utrzymać stan homeostazy w organizmie. Skutkiem jego rozregulowania jest nadczynność lub niedoczynność poszczególnych gruczołów wydzielniczych, co wiąże się z występowaniem niepożądanych objawów i pogorszeniem jakości życia.

Dietoterapia hormonalna stanowi ważny element leczenia zaburzeń związanych z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy, chorobą Hashimoto, zespołem policystycznych jajników (PCOS) i płodnością. Odpowiednio skomponowana dieta wspomaga pracę układu endokrynnego, dostarczając składniki niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. 

Jeśli chorujesz na Hashimoto lub inne zaburzenia pracy tarczycy, zmagasz się z PCOS i insulinoopornością, spróbuj zmodyfikować swój aktualny sposób żywienia z pomocą naszego dietetyka. 

Podczas pierwszej wizyty, dietetyk przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad zdrowotny oraz zapozna się z Twoim stylem życia i nawykami żywieniowymi. Dodatkowo wykona badanie składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA), aby ocenić udział komponentów w ciele, np. ilość tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej masy ciała. Na podstawie wszystkich zebranych danych przygotuje indywidualny plan dietoterapii, który będzie zgodny z Twoimi preferencjami oraz zakładał modyfikacje wspierające gospodarkę hormonalną.