CP Medica

Dietetyka kliniczna otyłości i jej powikłań

Masz problem z nadmiernymi kilogramami, które pomimo licznych diet wracają jak bumerang? Odczuwasz duszności podczas wysiłku fizycznego oraz trudności w wykonywaniu codziennych zadań, jak np. zawiązywanie butów? Dodatkowo w badaniach krwi zauważasz podwyższony poziom trójglicerydów oraz glikemii na czczo?

Jeśli powyższe objawy Cię dotyczą, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego dietetyka, który pomoże Ci znaleźć źródło problemu i zaproponuje drogę do jego rozwiązania. Wspólnie ustalicie konkretny i osiągalny cel, do którego będziesz dążył. 

Podczas pierwszej wizyty, dietetyk przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad zdrowotny oraz zapozna się z Twoim stylem życia i nawykami żywieniowymi. Dodatkowo wykona badanie składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA), aby ocenić udział komponentów w ciele, np. ilość tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej masy ciała. Na podstawie wszystkich zebranych danych przygotuje indywidualny plan dietoterapii, który będzie zgodny z Twoimi preferencjami. Na wizytach kontrolnych będą monitorowane efekty diety redukcyjnej oraz prowadzona edukacja żywieniowa, aby nauczyć Cię prawidłowych nawyków żywieniowych na lata. Tylko w ten sposób unikniesz efektu jo-jo. 

Otyłość to choroba przewlekła, która nieleczona prowadzi do rozwoju schorzeń metabolicznych (cukrzyca, dyslipidemia, miażdżyca) oraz pogorszenia jakości życia. Występowanie otyłości jest zazwyczaj konsekwencją siedzącego trybu życia i spożywaniem nadmiernych ilości energii z pożywienia, ale również często ma podłoże psychologiczne. Przewlekły stres, zaniedbanie snu, współistniejące choroby i farmakoterapia również mogą być przyczyną nadmiernej masy ciała. 

Nie czekaj, aż nadwaga czy otyłość wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie. Zadbaj o siebie i skorzystaj z pomocy dietetyka klinicznego Magdaleny Schulz.