Hirudoterapia, terapia pijawką (łac. hirudo – pijawka) to znana od tysięcy lat metoda terapeutyczna z wykorzystaniem pijawek. Te sympatyczne bezkręgowce są wykorzystywane w leczeniu, ponieważ, w trakcie procesu żerowania na żywicielu, wtłaczają poprzez rankę żerną lecznicze hirudozwiązki. Terapia pijawkami to mało inwazyjna i jedna z najstarszych metod leczenia, w medycynie naturalnej znana w wielu zakątkach świata.
Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki jest uważana za jedną z najskuteczniejszych, w pełni naturalnych, wieloskładnikowych substancji leczniczych. Jej różnorodny skład możemy porównać do żywego laboratorium, które kilka sekund po badaniu dobiera – w oparciu o biochemię żywiciela – najodpowiedniejsze (dla jego krwi i stanu tkanek w okolicy żerowania) substancje o działaniu terapeutycznym.
Oczywiście musimy mieć świadomość, że celem pijawki jest spożycie krwi o jak najlepszych parametrach. Jednak nie ulega wątpliwości, że dzieje się to z olbrzymią korzyścią dla zdrowotności żywiciela.
W trakcie pracy pijawki z jej gruczołów ślinowych do krwioobiegu człowieka uwalniane są liczne substancje lecznicze. Gruczoły ślinowe pijawki pełnią funkcje związane z pobieraniem i magazynowaniem krwi. Produkują kompleks związków SGS – Salivary Glands Secretion – znany jako hirudozwiązki.
To właśnie dzięki hirudozwiązkom lista schorzeń, które można wyleczyć pijawkami, jest ogromna. Choroby naczyniowe i układu krwionośnego, schorzenia kardiologiczne, reumatologiczne czy schorzenia narządu ruchu, osobom niezaznajomionym z hirudoterapią przychodzą do głowy intuicyjnie. Mniej oczywiste, jednak doskonale leczone przez pijawki, są także choroby skóry, oczu, hormonalne czy stomatologiczne.
Hirudoterapia może być zastosowana w wielu dolegliwościach oraz chorobach wykazując działanie :
- Przeciwzakrzepowe
- Regenerujące
- Regulujące ciśnienie
- Przeciwzapalne
- Przeciwobrzękowe
- Przeciwbólowe
- Przeciwżylakowe
- Przeciwmiażdżycowe
- Hormonalne
- Mikrobójcze
- Immunostymulujące
- Neutroficzne
- Rewaskularyzacyjne
KTO SIĘ TYM ZAJMUJE?
mgr Filip Rózio